The following candidates have been endorsed by AFSCME Florida Council 79:
General Election: November 3
Florida Constitutional Amendment 3 (Open Primaries): NO
Florida Constitutional Amendment 4 (Require Amendments to be passed twice): NO
Florida Constitutional Amendment 5: (Extend Save Our Homes Portability): NO
REGIONAL ENDORSEMENTS:
NORTH FLORIDA
US Congress, 5th District: Al Lawson
Jacksonville City Council: Nicole Hamm
State House:
DUVAL County Public School Board:
District 1: Kelly Coker
District 5: Warren Jones
District 7: Lori Hershey
CENTRAL FLORIDA
US Congress:
13th District: Charlie Crist
State House:
District 11: Randolph Bracy
District 19: Darryl Rouson
District 28: Dr. Lee Mangold
Distict 29: Tracey Kagan
District 42: Barbara Cady
District 43: Alex Jesus Barrio
District 44: Geraldine Thompson
District 46: Travaris McCurdy
District 58: Cleo Leroy Townsend
Hillsborough County Commission:
DISTRICT 3: GWEN MYERS
Hillsborough
Polk County School Board:
District 1: Billy Townsend
District 2: Anita CarsonSeminole County Tax Collector: Lynn Moira
Manatee County School Board: Rick Murphy
Sarasota County Commission District 5: Chris Hanks
North Port City Council:
District 1: Nicholas Trolli
District 2: Jacquelin Moore
SOUTH FLORIDA
US CONGRESS:
District 23: Debbie Wasserman Schultz
District 27: Donna Shalala
STATE SENATE, MIAMI-DADE:
STATE SENATE, BROWARD:
District 29: Tina Polsky
District 33: Perry Thurston Jr.
STATE HOUSE DISTRICTS, MIAMI-DADE
STATE HOUSE DISTRICTS, BROWARD
Miami-Dade County Commission:
District 1: Oliver Gilbert
District 3: Keon Hardemon
District 5: Eileen Higgins
District 7: Cindy Lerner
District 9: Kionne McGhee
District 11: Robert Asencio
District 13: Rene Garcia
MIAMI-DADE COUNTY SCHOOL BOARD RECOMMENDATIONS:
DISTRICT 3: RUSS RYWELL
DISTRICT 5: MARA ZAPATA
DISTRICT 7: LUBBY NAVARRO
DISTRICT 9: DENNIS MOSS
North Miami Beach:
MAYOR: ANTHONY DEFILIPPO
CITY COMMISSION 3: Daniela Jean
City Commission 5: McKenzie Fleurimond
City Commission 7: Michael Joseph
Dania Beach CITY COMMISSION:
Tamara James
Bobbie H. Grace
Broward County Commission:
District 7: Tim Ryan
District 9: Dale V.O. Holness
AFL-CIO Judicial endorsements:
Miami-Dade:
Judge Christine Bandin
Judge Joseph Mansfield
Roderick Vereen
Judge Mavel Ruiz
Olanike Adebayo
Judge Dava Tunis
Judge Thomas Rebull
Broward:
Circuit Judges 17th Judicial Circuit
Circuit Judge Group 16 Daniel Bailey Dennis
Circuit Judge Group 18 Patti Englander Henning
Circuit Judge Group 27 David Lendee Frank
Circuit Judge Group 30 Dale C. Cohen
Broward County Court Judges:
County Court Judge Group 22 Allison Gilman
County Court Judge Group 27 Phoebe Francois
County Court Judge Group 31 Natasha Deprimo
Miami Gardens:
Mayoral Seat: Sharon Pritchett
Residential Seat 1: Robert Stephens
Residential Seat 3-: Patricia Wright
At-Large Seat 5: Francis Ragoo
Miami Gardens Referendum: No